Langusta na palmie

design / identity / webdesign

Ktoś nie zna Langusty? To wyjątkowe dzieło zainicjowane przez ojca Adama Szustaka OP, który prowadzi rekolekcje internetowe, komentuje księgi Pisma Świętego, coniedzielną Ewangelię i organizuje spotkania modlitewne. Wszystkie filmy są dostępne na Youtube'ie, gdzie jest już ponad 300 000 subskrybentów. Zostałem poproszony o kompleksowe opracowanie wizerunku Langusty i strony internetowej.

Przygotowanie nowej identyfikacji wizualnej tak wszechstronnej działalności wymagało głębokiej i szczegółowej analizy. Przede wszystkim skupiłem się na wyeksponowaniu treści. Sympatyczny, czytelny i elegancki krój pisma gwarantuje spójność całości. Wybór kolorów był dość oczywisty – zieleń nawiązuje do palmy, a czerwień do langusty.

Choć istniało już logo Langusty, warto było je odświeżyć, gdyż stare nie było łatwe w adaptacji. Jaskrawe kolory i spora różnica grubości liter uniemożliwiały wykorzystywanie go w małym rozmiarze lub na niedoskonałej jakości druku. Nowe logo, dzięki stałej grubości linii i dużym światłom jest czytelne nawet w bardzo małym rozmiarze. Moim nadrzędnym celem było stworzenie znaku, który będzie na tyle uniwersalny, by z powodzeniem funkcjonować w bardziej swobodny sposób, np. w czołówkach udostępnianych filmów. Zdecydowałem się zerwać z dotychczasową palmą w znaku na rzecz skorupiaka. Najważniejszym powodem było powiązanie z nazwą przedsięwzięcia, która od dawna funkcjonuje w skróconej formie – „widziałem na Languście”, „nowa strona Langusty”. Była to ważna i potrzebna zmiana, dzięki której odbiorcy nie będą już zdezorientowani.

Pracę nad stroną internetową zacząłem od uporządkowania struktury serwisu. Kluczowe było oddzielenie treści stałych takich jak „o zakonie” albo „kontakt” od podstron, które są regularnie uaktualniane. One również zostały pogrupowane, by jak najlepiej wybrać sposób prezentacji materiałów.

Elementem wspólnym każdej podstrony są pełnoekranowe kolaże otwierające, których większość zawiera moje fotografie. Zależało mi na tym, aby były one interesujące i radosne, a mocnymi barwami kontrastowały z minimalistyczną resztą strony.

Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie widoku multimediów, które można by było otworzyć bezpośrednio na stronie. Całość treści została podzielona na konferencje, niedzielne kazania i filmy. Z kolei konferencje prezentowane są jako osobne sekcje, które po rozwinięciu wyświetlają listę poszczególnych nagrań oraz specjalnie zaprojektowany player.

Kalendarz umożliwia zorientowanie się w minionych, obecnych i przyszłych wydarzeniach Langusty. Zamiast niewielkiego widgetu zaproponowałem duży panel na szerokość strony, by móc nie tylko zwiększyć wygodę, ale również przekuć pozornie nieciekawy element w atrakcyjny widok.

Na stronie znajduje się również prezentacja książek napisanych przez ojca Adama, których kilka okładek miałem okazję projektować (przykładowe na stronie projektu Okładki książek). Każda publikacja ma osobną podstronę ze zdjęciami mojego autorstwa. Zachęcam do zapoznania się z kanałem Langusty na YouTube'ie i stroną, którą projektowałem.

See also: Szkoła Śpiewu Liturgicznego or Rysunki zwierząt